Posunout na článek


Světelné znečištění: Tichý nepřítel hvězd

Pátek, 26. června 2009    Příroda a životní prostředí, Ze života...

Světová mapa světelného znečištění (2001)Pojem světelného znečištění není mezi veřejností zdaleka rozšířený. Primárně se jedná o nadbytečné svícení směrem na noční oblohu. Nejpatrnější je v obydlených oblastech, hlavně Bojujme o hvězdy nad hlavouve městech.

Mnohé lampy veřejného osvětlení svítí více nahoru než dolů. Kromě toho, že mají mnohem vyšší spotřebu, také oslňují (např. i když stojíte na nějakém krásném výhledu a lampy máte hluboko pod sebou).

Světelné znečištění, oslňování a zbytečně velká spotřeba se však netýká jenom veřejného osvětlení. Týká se de facto veškerého osvětlení, které míří (i třeba jen částečně) vzhůru na oblohu.

Pro lepší představu se můžete podívat na názorný příklad, co takové svícení k nebesům způsobuje a jaký markantní rozdíl je mezi necloněnými a plně cloněnými (tzv. full cut-off) světly:

Exemplární případ špatného a dobrého osvětlení

Exemplární případ, jak nevhodné lampy v popředí oslňují | autor: Boris Stromar, Chorvatsko

Proč vybírat ta správná svítidla?

Volba správných svítidel má téměř samé výhody:

  1. Neoslňují: Světlo vás tolik neoslňuje, a tak vidíte lépe. (Citlivější osoby netrpí nepříjemným pocitem z lamp, které všude svítí do očí.)  „Čím více nepotřebného a rušivého světla vnímáme, tím více ho potřebujeme, abychom vůbec viděli.“
  2. Jsou úspornější: Lampa má lépe směrované a světlo a na stejně účinné osvětlení tak spotřebuje až 4× méně energie.
  3. Nesvítí do oken: K většině modelů správně cloněných lamp se prodávají jako příslušenství i přídavné clony, aby lampy nesvítily v obytných oblastech přímo do oken domů a bytů.
  4. Neznečišťují: Z těchto lamp nepronikne jediný paprsek směrem nahoru. Výrazně tak eliminují světelné znečištění.

Snad jediným oprávněným argumentem odpůrců těchto svítidel je jejich plochý difuzor (tedy sklo, skrze které světlo prochází a rozptyluje se). Ten neumožňuje osvětlit tak velkou plochu a lampy se tedy musí instalovat v kratších vzdálenostech. I tento problém je však dnes již dávno passé. Příkladem plně cloněné lampy s vypouklým difuzorem je Helux Fritz.

Světelné znečištění ve světě

Pokud vás zajímá, jaká je situace ve světě a kde je na hvězdy vidět nejlépe, můžete se podívat na následující odkaz s mapami:

Mapy světelného znečištění ve světě

Aktuální světelné znečištění si můžete prohlédnout mimo jiné také v programu Google Earth.

Mnohé státy již přijaly zákony omezující svícení na noční oblohu. V Evropě mezi ně patří například Slovinsko nebo některé části Itálie. Tyto snahy jsou více než chvályhodné, ale bohužel mezitím v jiných zemích přibývá neuváženě nasazovaných necloněných světel.

Světelné znečištění v ČR

Zdroj: http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/2/ (Josef Jíra)

Zdroj: http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/2/ (Josef Jíra)

Situaci přímo u nás v ČR si můžete prohlédnout na mapce vpravo. Pro astronomické pozorování je podle ní jednoznačně nejvhodnější oblast Šumavy, kde na viditelnosti hvězd přidá i nadmořská výška. Ve viditelnosti hvězd však vždy hrají roli i další faktory.

Hlavní město na tom není příliš obstojně. Při včerejší cestě přes půl Prahy jsem nezahlédl ani jednu plně cloněnou lampu. Jediné vhodné osvětlení měly dva z mnoha billboardů kolem silnice. Veřejné osvětlení svítící přímo do oken bytů v obytných oblastech je zde bohužel také na denním (nočním) pořádku. Mám v paměti jen jedno místo v Praze, kde mě osvětlení tehdy nadchlo, a to parkoviště u Centra Černý Most… (Aktualizace 20. 8. 2011: nevím, co se stalo, ale na zmíněném parkovišti je zhruba třetina lamp opět nevyhovující a nepříjemně oslňují.)

Earth Hour – temná hodinka na konci března

Velmi sympatický zvyk zavedla v roce 2007 Australská Sydney.  Každý ve městě (kdo se připojí) poslední sobotu v březnu ve 20.30 večer vypne na hodinu všechna světla. Earth Hour byla zavedená na znamení boji proti nepřirozeným změnám klimatu, ale vedlejším efektem je i příjemná tma a upozornění na enormní světelné znečištění noční oblohy. Zajímavé srovnání plného a značně omezeného nočního osvětlení se naskytlo i 28. března letošního roku, kdy se do projektu Earth Hour zapojilo přes 1000 měst ve více než 80 zemích světa:

Hodina Země 2009 (Earth Hour 2009) (vyjma první fotografie můžete kliknutím „vypnout světla“)

Více informací o světelném znečištění

Pro úplnost doplním pár odkazů s dalšími vydatnými materiály a informacemi k problematice světelného znečištění:

Proč o tom všem píšu?

Problematika světelného znečištění je v řadách široké veřejnosti téměř neznámým pojmem.  Dokud se o ní nebude vědět a mluvit, nedočkáme se ani žádného účinného zákona a především se bude dál instalovat osvětlení s vysokou spotřebou a malou účinností a hvězdná obloha nám bude dál mizet pod clonou světla.

Saving the Night Sky (11 minut, české titulky)

Bojujme o hvězdy nad hlavou, Petr Horálek (4 minuty)


Aktualizace: Věci se zvolna dávají do pohybu

16. 9. 2009 Ekolist.cz (ČTK):
Podle odhadů spotřebovalo vloni venkovní osvětlení v Libereckém kraji 35 000 megawatthodin a provozovatelé za něj zaplatili asi 75 milionů korun. Česká společnost pro rozvoj veřejného osvětlení předpokládá, že jsou možné až třetinové úspory. „Výsledky by také měly sloužit obcím jako podklad k žádostem o dotace na rekonstrukce osvětlení,“ dodal Maixner.
Celý článek: Liberecký kraj se ponoří do tmy, vědci změří světelné znečištění


Srovnání 1992 × 2010 30. března 2012

ESA publikovala článek s pěkným (i když nemilým) srovnáním satelitních snímků z roku 1992 a 2010.


Pohled na hvězdy z orbity Země 1. dubna 2012

Dechberoucí záběry z oběžné dráhy – pořídil převážně Don Pettit z NASA.

The Stars as Viewed from the International Space Station, 3 minuty


Mapa světelného znečištění na Google Maps 13. srpna 2013

Objevil jsem web, který zobrazuje světelné znečištění pomocí Google map – http://www.blue-marble.de/nightlights/2012 (poslední část adresy určuje příslušný rok).


Žebříček dobrých a špatných osvětlení – fotosoutěž 6. prosince 2013

Vyhlášení výsledků fotografické soutěže se zaměřením na problematiku světelného znečištění 2013.


V ČR vznikají oblasti tmavé oblasti 16. září 2014

V ČR vznikla třetí oblast tmavé oblohy (Novinky.cz).


Nedej se: Oblasti tmavé oblohy 5. dubna 2016

Česká televize odvysílala díl z cyklu Nedej se na téma tmavé oblohy (25 minut) od Tomáše Dorušky.


Země v noci 13. dubna 2017


NASA zveřejnila sérii spojených fotek z roku 2016 – pohled na noční Zemi z oběžné dráhy.


Jednoduchá osvětlovací příručka pro obce 25. září 2017

Facebooková stránka Světelné znečištěníMartin Fiala upozornili na vydání Jednoduché osvětlovací příručky pro obce – Doporučení pro šetrné moderní osvětlování. O vydání příručky se zasloužilo Ministerstvo životního prostředíSvaz měst a obcí ČR a v průběhu podzimu 2017 ji v tištěné verzi dostanou všechny obce v ČR. Je to velmi důležitý krok k osvětě a ke snížení světelného znečištění u nás.

Osvetlovaci_prirucka_pro_obce

LED světla způsobila masivní světelné znečištění 27. listopadu 2017

Na ČT24 vyšel článek o vlivu nasazování LED svítidel na světelné znečištění.


Dokument Hledání ztracené tmy 17. července 2018

Na startovači se rozběhla sbírka na vznik zřejmě prvního českého samostatného dokumentu o světelném zněčištění – Hledání ztracené tmy.


Obce mohou žádat miliony na šetrnější lampy 26. července 2018

„Kdybychom vyměnili osvětlení v celé České republice, tak by ty úspory byly zhruba 2 miliardy ročně.“ -Marta Nováková

Stát vyhradí 120 milionů na výměnu lamp. Obce si budou moci zažádat o dotaci až 2 miliony korun. Více v článku: Obce mohou žádat miliony na šetrnější lampy. Stát chce chránit nebe před světelným smogem.


Fokus VM na téma Budiž světlo 18. prosince 2019

„V České republice je to ročně vysvíceného světla do těch špatných směrů, to znamená nahoru, za 2 mld. korun. Čili za 2 miliardy Kč si vyrobíme světlo, které musíme zaplatit, … je pro nás neužitečné, a ještě navíc nám … škodí.“
-odborník na Světelné znečištění, astronom Pavel Suchan

Fokus Václava Moravce: Budiž světlo (přehrát v iVysílání)




Komentáře



Jedenmecítma šlépějí

Všechny články





Když si sám naštípeš dříví, zahřeješ se dvakrát.

— Henry Ford