Posunout na článek


Ivo Caprino: Mistr loutkových pohádek

Neděle, 22. ledna 2012    Filmy, seriály, pořady, Mám rád

Ivo Caprino, 1978 (© Ivo Caprino)Ivo Caprino, norský režisér a velký umělec, obohatil svět pohádek a loutek jako málokdo. Podařilo se mu zhmotnit a rozpohybovat celou kouzelnou říši dobrodružství a fantazie. Jeho filmy patří k tomu nejlepšímu, co v oblasti loutkového filmu vzniklo.

Pokud byste snad neměli loutky příliš v oblibě, podívejte se na některou z Caprinových pohádek a okamžitě si je zamilujete.

Caprinova filmová kariéra

Caprinovým hlavním tvůrčím obdobím byla 50. a 60. léta, kdy vytvořil většinu svých krátkometrážních loutkových pohádek. Nutno říci, že jeho filmy jsou na svou dobu technicky neočekávaně vyspělé. Animace je velmi důkladná a při sledování je vidět, že si dával záležet i na těch nejmenších detailech.

Při jednom z prvních natáčení dokonce vymyslel značné zdokonalení řízení pohybů loutek, které mu umožnilo snadno kontrolovat jak velké rázné pohyby, tak i drobné posunky.

Caprinův pohádkový svět se stal opravdovým klenotem norské (ale i celosvětové) kultury. Loutky z jeho pohádek jsou dnes uloženy v Norském muzeu filmu v Oslu.

Celovečerní film Flåklypa Grand Prix

Flåklypa Grand PrixZavršením jeho filmové tvorby byl v roce 1975 celovečerní film Velká cena Plochého vršku (norsky Flåklypa Grand Prix), díky kterému se o Caprinových pohádkách dověděli lidé po celém světě.

Scénář je postavený na knihách spisovatele a autora komiksů Kjella Aukrusta. Místo, kde jeho otec (básník) prožil dětství, bylo velkou inspirací (údolí pod horou Flåklypa) a existují spekulace, že postavy jsou karikaturami skutečných lidí. Původně měla být Flåklypa krátkometrážním TV filmem, ale po roce a půl byly práce televizní společností přerušeny. Po nějakém čase přišel Caprinův syn Remo (nyní vede Caprino Studios) se skvělým nápadem, že udělají celovečerní film. Ostatně prostředí a loutky už měli z velké části vytvořené. Poté na něm pracovali v pěti lidech po dobu 3,5 let.

Je to až neuvěřitelné, co lze s tím správným nasazením dokázat. Odměnou byl obrovský úspěch – dosud se prý jen v Norsku prodalo přes 5,5 milionů lístků, což je snad vůbec nejvíc v historii tamního filmu (Norsko má zhruba 4,7 milionů obyvatel).

Mimochodem, Caprino nechal sestavit Il Tempo Gigante – vítězné závodní auto z filmu – v životní velikosti. Je pojízdné, necelých 7 metrů dlouhé, z 0 na 100 km/h zrychlí za 6 sekund. Sestrojení trvalo asi rok a sám se na něm značnou měrou podílel.

Po zbytek života se pak věnoval převážně vytváření atrakcí v rodinném zábavním parku Hunderfossen v Lillehammeru.

Ukázky z pohádek

Hraný začátek (někdy také závěr) není v Caprinových pohádkách neobvyklým prvkem a svým prostředím a uvedením skvěle dotváří kouzelnou atmosféru.

Popelák a jeho dobří pomocníci (Askeladden og de gode hjelperne) 3Popelák a jeho dobří pomocníci (Askeladden og de gode hjelperne) 2
Popelák a jeho dobří pomocníci (Askeladden og de gode hjelperne) 1

Jedna z mých oblíbených pohádek se jmenuje Popelák a jeho dobří pomocníci (norsky Askeladden og de gode hjelperne).

Kromě chudého Popeláka, který se vydává za princeznou a půlkou království, se v ní objevuje např. chlápek, který má v břiše sedm zim a sedm let, nebo jeden, co horlivě ukusuje kamení, protože nemůže ukojit svůj nikdy nekončící hlad. 🙂

Popelák a jeho dobří pomocníci (Askeladden og de gode hjelperne) 4
Popelák a jeho dobří pomocníci (Askeladden og de gode hjelperne) 5
Popelák a jeho dobří pomocníci (Askeladden og de gode hjelperne) 6
Popelák a jeho dobří pomocníci (Askeladden og de gode hjelperne) 7

No uznejte sami… Není to něco nádherného?

Mimochodem, Caprino měl mj. také skvělý smysl pro humor. U jeho pohádek jsem se nasmál jako u málokteré jiné… Ostatně úsměv často vyvolává už jen pohled na ty krásné loutky a prostředí.

Trailer ke kolekci pohádek

Na YouTube na kanálu Caprino Studios jsou ukázky několika pohádek s anglickým dabingem. Tady je, pro představu, takový hromadný anglický trailer k remasterované kolekci pohádek, která vyšla v roce 2005 na DVD:

Pokud vás Caprinův pohádkový svět zaujal, kupte si např. Caprino’s Movie Collection (4 DVD).

Všechny filmy sice obsahují také anglický dabing, ale doporučuji koukat v originálním znění s anglickými titulky. Ta norština k tomu zkrátka patří.

Caprinovi se v mých očích povedlo dokonale vystihnout slovo pohádka. Jeho bezbřehá fantazie je obdivuhodná. Díky ní, ale také díky velkému srdci, mistrovskému řemeslu, umění a vynalézavosti dokázal vytvořit dílo, které na celém světě nemá obdoby.

Jeho pohádky jsou tou vůbec nejvýjimečnější částí mojí filmografie a za nic 🙂 bych je nevyměnil.

P. S.: Zajímáte-li se o severské filmy, doporučuju Severský filmový klub.KomentářeJedenmecítma šlépějí

Všechny články

Celý svět se snaží dosáhnout rovnováhy a vše k ní chtě nechtě směřuje.

— Josef Štěpánek