Posunout na článek


Dupání nechte ježkům

Neděle, 21. listopadu 2010    Ze života...

Dupající ježek vs. tiše našlapující kotěČlověk se sedavým zaměstnáním ujde za den průměrně kolem 5000 kroků. Jedinec s aktivním způsobem života klidně dvakrát tolik. Způsob chůze, který je mimochodem podle mnohých vědeckých studií u každého jedinečný podobně jako otisky prstů, se tedy velmi rychle a dlouhodobě zapisuje do stavu nohou a následně i do celkového zdravotního stavu.

Je to obrovský rozdíl, když našlapujete těžce přes patu, a když našlapujete lehce, tiše a elegantně.

Lidé se dělí do tří skupin

Za léta pozorování jsem zjistil, že se lidé podle dupání dělí do tří duposkupin.

1. Dupou všude, kudy chodí

Sem patří valná většina lidí. Velice zřídkakdy lze jejich chůzi označit za elegantní.  Pouze pasivně přijímají nutnost udělat krok, aby se někam dostali a vůbec nad tím nepřemýšlí. Když jdou přírodou, již z dálky plaší všechna zvířata a květenu.

Dupání vůbec nevnímají jako cosi neobvyklého a nevadí jim ani u druhých.

2. Dupou, někdy si to uvědomí a přestanou

Pro tyto lidi je přirozené dupat. Někdy jim to ale vadí a uvědomují si to. Vědí, že taková chůze možná nepůsobí tak dobře, že tím mohou někoho rušit a že si tak možná více opotřebují klouby, které musí snášet neustálé nárazy.

Řadí se sem také ti, kteří se snaží nedupat ve chvílích, kdy nechtějí moc rušit okolí. V davu je nepoznáte, ale pak dojde např. na chůzi do schodů, při níž se jejich nátura naplno projeví.

3. Nedupou, je to tak pro ně přirozené

Lidé z této skupiny chodí de facto bez nárazů. Zpravidla i do schodů a dokonce i když nesou nějaký těžší náklad. Podvědomě se soustředí na plynulost a eleganci svého pohybu.

V interiérech se jich ostatní často lekají, protože jsou zvyklí na dupavou chůzi ostatních, již je vždy bezpečně slyšet. V přírodě zažívají často taková pozorování, která jsou běžně lidem skryta.

Názorný příklad

Na následujícím videu můžeme jasně pozorovat, jak dupající ježek absolutně ignoruje tiše našlapující kotě. To je naopak ježkem značně znepokojeno a snaží se ho aspoň trochu utišit.


Aktualizace 12. dubna 2012: S VIVOBAREFOOT mj. proti dupání

VIVOBAREFOOT logoJiž několik týdnů chodím v botách od VIVOBAREFOOT a nemohu si je vynachválit. Postupně také zjišťuju, že člověka znovu učí, jak správně (přirozeně) chodit. Začnete došlapovat více měkce a plynule, posílíte klenbu chodidla a při každé procházce zažíváte skvělou masáž. Zkrátka – doporučuju!KomentářeJedenmecítma šlépějí

Všechny články

Zvyky rychle hnijí, když se spolu s nimi neuchová i jejich pravý smysl. Děláte něco jen proto, že ‚se to tak dělá‘? Zkuste se zamyslet PROČ.

— Josef Štěpánek