Posunout na článek


Není každý rok posvícení

Středa, 27. května 2020    Ze života...

Končil se rok 2018 a jako obvykle jsem se těšil, až si přes Vánoce odpočinu. Inu, odpočíval jsem, jak se dalo, ale energie a elánu se mi ani po přelomu roku nedostávalo. Leden jsem míval pracovně vždycky slabší, tak už jsem byl zvyklý z minulých let. Jenže pak přišel únor a situace se nijak citelně nelepšila. V březnu už jsem byl značně nejistý, protože jsem od začátku roku nevystavil ani jednu fakturu a zásoby se tenčily.

Bylo to z několika příčin. Odpadl mi jeden dlouholetý stabilní zdroj zakázek. Dále se na neučito odložil plánovaný projekt, na který jsem měl vyhrazený čas. Pak jsem se na dlouho zasekl s jednou prací, která mi jaksi samovolně nechtěně přistála na virtuálním stole a očekávalo se, že si s ní nějak poradím. Byla nezábavná, zato špatně placená, dlouho se táhla a nesla s sebou řadu nepříjemností. Zároveň jsem byl ve skluzu se dvěma dlouhodobými pracemi, s kterými jsem ale přes veškerou snahu nebyl schopný pokročit, protože mě v tu chvíli tlačily jiné priority a na více mi už nezbývaly síly. A na pozadí všeho dlouhodobá únava, nevyspalost a nespokojenost.

Bylo jasné, že mám problém. Dlouhé měsíce jsem si říkal, že je to jen blbá shoda okolností a že až tohle a tamto dodělám, tak to přejde a bude zase všechno jako dřív. Až to dodělám… Dodělám to do konce týdne? Rozhodně, už prostě musím! Sedím u toho dlouho do noci, několikátý den. Vůbec to nejde. Věci, které jsem dřív řešil jako by nic, jsou najednou nepřekonatelný problém. Usínám únavou…

Pokračování článku…

Jak na lepší Facebook?

Středa, 20. května 2020    PC a informatika, Tipy a triky, Ze života...

Často slýchám od lidí povzdechy, že FB za nic nestojí, že je nebaví, je mrtvý, že většina feedu je totálně nezajímavá nuda.

Má zkušenost je jiná. Možná o tom nevíte, ale co na Facebooku vidíte, můžete do značné míry nastavit a ovlivnit. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad, a váš feed bude takový, jaký si přejete. (Plus samozřejmě reklamy, těm se nevyhnete.)


1. Důsledně skrývejte, co vás dlouhodobě nezajímá

Aby se Facebook dověděl, že vás něco nezajímá a příště vás tím už pokud možno neobtěžoval, je potřeba mu to říct.

Konkrétně tedy u daného příspěvku vpravo nahoře skrze tři tečky rozbalit nabídku a vybrat Skrýt příspěvek, Přestat sledovat uživatele nebo Skrýt vše od XYZ. Ta poslední jmenovaná možnost se hodí v případě, když např. někdo z vašich přátel často sdílí příspěvky stránky, která vás vůbec nezajímá. Můžete tak skrýt příspěvky dané stránky, a přitom nepřijít o jiné příspěvky onoho člověka.

U příspěvku vpravo nahoře skrze tři tečky rozbalit nabídku a vybrat Skrýt příspěvek, Přestat sledovat uživatele nebo Skrýt vše od XYZ

U reklam či sponzorovaných příspěvků je obdobná volba Skrýt reklamu, která vás po kliknutí vyzve k zadání důvodu, proč se vám nelíbila, aby FB lépe pochopil vaše zájmy. Pokračování článku…

Za lepší Prahu a veřejné prostory

Neděle, 3. června 2018    Mám rád, Opravy, Praha, Příroda a životní prostředí, Ze života...

Stav veřejného prostoru je velkým ukazatelem vyspělosti země. Když se dostatečná část obyvatel má dostatečně dobře, začne se časem kromě sebe, svých blízkých a svého obydlí starat i o okolí a věci veřejné. Samotná státní a obecní správa zdaleka nestačí a nemůže být v jejích silách podchytit všechny problémy a nedostatky.

Jsou to právě dobrovolníci, kteří dělají ten ohromný rozdíl a umožňují všem žít ve skutečně kvalitním prostředí, z něhož je na každém kroku cítit, že se o něj někdo stará.

Starost o veřejný prostor se pro mě postupně stala důležitým tématem. Jednak sám chci žít v kvalitním prostředí a přeji totéž i ostatním, a jednak lze z teorie rozbitého okna s trochou vůle odvodit, že čím opečovávanější prostředí, tím lépe se obyvatelé cítí a o to lepší stránky jejich osobností se v nich probouzí, a naopak, pokud se závady a nedostatky nechají být, bude se stav v začarované spirále stále zhoršovat.

Pokračování článku…

Silvestrovská procházka Prahou #silpropra

Středa, 3. ledna 2018    Akce a události, Ze života...

Od roku 2012 chodívám vždy na konci roku na Silvestrovskou procházku Prahou. Plánování trasy mi kdysi zabralo dost času a zkoušení, a proto jsem se rozhodl ji pro inspiraci uveřejnit.

Je překrásná prakticky za každé roční doby a za každého počasí, zdaleka ne jen na Silvestra. Také nabízí značnou variabilitu a lze ji prakticky kdykoliv podle potřeby zkrátit nebo předčasně ukončit.

Kompletní trasa vychází časově zhruba na 10–13 hodin, podle počtu lidí, zastávek na věžích, odboček, přestávek a rychlosti chůze.

Pokračování článku…

Národní třída: Hledání ztraceného výhřezu

Středa, 20. prosince 2017    Akce a události, Praha, Ze života...

Výhřezy – koláž, Lea Kuklová

Vše začalo, když dlouho zavedený stánek s květinami opustil nájemník. Od té doby tento nevyužitý objekt roky chátral, až se ke konci jara 2017 město jalo tomu učinit přítrž a stánek odstranilo. Jeho tíživé pozůstatky však tehdy přežily a nechybělo mnoho a přežívají tam dodnes.

Čas plynul a na vytíženém chodníku Národní třídy v Praze stále trčely trubky a elektrický kabel. Tehdy se ve štábu Televize Černá Kukla zrodil dnes již notoricky známý název Výhřez inženýrských sítí. To ještě nikdo netušil, kolik dlouhých měsíců si s ním klopýtající Pražané a turisté ještě užijí a kolik různých podob výhřez získá.

Krok za krokem

Zmíněný stánek s květinami stál na místě opuštěný a nevyužitý asi dva roky (je potvrzené, že fungoval v roce 2014 a minimálně ještě 5 let předtím). Zábor kdysi TSK Praha povolila firmě Romero Partners, která však po letech skončila v likvidaci a stánek tak byl druhý květnový týden odstraněn na pokyn exekutora.

Pokračování článku…