Posunout na článek


Hraje to potichu? Řešením je vyrovnávání hlasitosti

Pondělí, 29. srpna 2011    PC a informatika, Tipy a triky

Hraje to potichu? Použijte vyrovnávání hlasitostiMáte občas problémy s nízkou hlasitostí při přehrávání hudby nebo videa? Snadným řešením je tzv. vyrovnávání hlasitosti (v angličtině též loudness equalization, dynamic audio compression, či dynamic range compression).

Jak to funguje?

Zjednodušeně řečeno tento nástroj vezme nejtišší části zvukové stopy a zvýší jim hlasitost a případně také nejhlasitější části, kterým hlasitost naopak sníží.

Tím se hlasitostní extrémy vyrovnají a nebudete už mít problém slyšet, co ve filmu říkají, ani nebudete zažívat infarktové šoky při explozích. Poslech se stane příjemnějším.

Vyrovnávání hlasitosti 1 - Windows 7

Řešení pro Windows 7

  1. Otevřete Start / Ovládací panely / Hardware a zvuk / Zvuk.
  2. Poklikejte na vaše přehrávací zažízení.
  3. Přejděte na záložku Rozšíření.
  4. Zaškrtněte Vyrovnávání hlasitosti.
  5. Klikněte na OK či Použít.

Od této chvíle byste již s nedostatečnou hlasitostí neměli mít potíže.

Vyrovnávání hlasitosti 2 - Windows 7

Další možností je také aplikace Sound Lock.

Starší verze Windows

Na starších Windows to už není tak jednoduché, ale můžete zkusit např. aplikaci SRS Audio Essentials za $19.99. Za stejnou cenu se prodává také aplikace Hear.

Řešení pro Mac OS X

Vyrovnávání hlasitosti pro Mac OS X umožňuje např. aplikace Hear za $19.99. Dále je na Mac App Store aplikace Boom za $6.99.

Také můžete využít vestavěné funkce vyrovnávání hlasitosti v iTunes.

A co Linux?

Uspokojivé řešení pro Linuxové systémy jsem zatím neobjevil. Nejspíš nezbývá, než se spolehnout na kvalitní ovladače ke zvukové kartě, které vyrovnávání hlasitosti umožní.

Další možností pak je využít schopností samotného přehrávače. Např. VLC Player má pro tento účel funkci Volume normalizer.

Víte o nějakém systémovém řešení? Budu rád, když se zmíníte v komentáři. Předem díky!

Hardwarové řešení

Pro televize (především) existují také hardwarové vyrovnávače hlasitosti. Jedním z takových zařízení je např. MyVolume Volume Leveling Adaptor od SRS. Pro přístroje firmy Apple je tu pak iWOW 3D.KomentářeJedenmecítma šlépějí

Všechny články