Posunout na článek


Jak mi z YouTube smazali Idylu (aneb cover verze a OSA)

Čtvrtek, 2. května 2013    Hudba, Moje tvorba, Ze života...

youtube-osa-copyright-musicO celém procesu jsem poměrně podrobně informoval na FacebookuGoogle+, ale rozhodl jsem se sepsat i článek, protože jistě nejsem poslední, komu se něco takového stalo, a dost možná se to bude jednou někomu hodit.

Jen stručný úvod – na YouTube mám kolem třiceti nahrávek písní převážně od Kryla (dále od Nohavici, OkudžavyVysockého). Jsou to mé cover verze nazpívané s různými rozestupy po lednu 2012. Nahrávky jsou umístěné i na Soundcloudu.

Ve čtvrtek 21. března přišel e-mail s informací o smazání videa – coveru Krylovy písně Idyla.

Je poněkud zvláštní, že si YouTube vybral ke smazání zrovna Idylu, což je má vůbec nejkratší nahrávka (něco málo přes minutu). Nicméně stalo se tak a pár dní poté jsem pro jistotu skryl své ostatní nahrávky Krylových písní (celkem kolem dvaceti). Za 3 napomenutí ohledně autorských práv během 6 měsíců totiž hrozí smazání účtu a to bych opravdu nerad.

Kdy: čt 21.3.2013 2:52
Od: YouTube [no_reply@youtube.com]
Josef Štěpánek – Video bylo odstraněno – Porušení autorských práv

Vážený uživateli Josef Štěpánek:
Na základě oznámení třetí strany zaslaného uživatelem OSA jsme deaktivovali následující materiály, které byly označeny jako porušující práva:

Idyla – Karel Kryl (cover)
http://www.youtube.com/watch?v=h4-qBb7VpEA

Poznámka: V případě opakovaného porušení autorských práv bude váš účet spolu se všemi videi nahranými pomocí tohoto účtu smazán. Chcete-li tomuto předejít, smažte prosím všechna videa, ke kterým nevlastníte autorská práva, a nenahrávejte další videa porušující autorská práva ostatních. Další informace o zásadách týkajících se autorského práva na webu YouTube naleznete v příručce Tipy týkající se autorského práva.

Pokud byl některý z vašich příspěvků omylem označen jako porušující práva, můžete odeslat protioznámení. Informace o tomto procesu naleznete v našem centru nápovědy.

Upozorňujeme, že nepravdivé vyplnění oznámení nebo jeho vyplnění se zlým úmyslem může mít vážné právní důsledky.

S pozdravem,

– tým YouTube

A takhle oznámení vypadalo přímo na YouTube:

youtube_oznameni

Nepříliš přehledná právní situace

Podíval jsem se do databáze děl na webu OSA, jestli tam Idyla vůbec je.

Original work title: IDYLA
Duration: 1 min. 23 sec.
ISWC: T-906.501.168-9
OSA code: I000.20.40.18
Right holders: KRYL KAREL JAN, IPI: 00053676073, Role: composer and author

Zřejmě jsou jako držitelé práv uváděni vždy jen ti původní, protože podle mých informací je nyní držitelkou práv Marlen Kryl (vdova po Karlu Krylovi).

Komunikace s Marlen Kryl

S Marlen Kryl jsem také vedl první komunikaci, protože jsem se domníval, že ona je tím hlavním člověkem, kdo k tomu má co říci. I přes její poměrně velkou ochotu se nám nepodařilo dospět k žádnému kloudnému řešení. Aspoň jsem si však trochu ujasnil, kdo s kým má jaký smluvní vztah a na koho bych se měl dále obrátit.

Kdy: ne 24.3.2013 15:04
Od: Marlen Kryl
AW: Copyright issue with cover versions?

There is a contract between OSA and youtube and between OSA and me (as Karel’s heir). Your „videos“ are not legalised by OSA and there is also no agreement with me. During the next weeks youtube will cancel the most of this „videos“. Later in this year there will be a new contract version with OSA to make/handle some points clearer. The right situation is very difficult at the moment. I think OSA will legalize more the practical part of the co-work and give the authors more security.

That’s all what I can say at this moment. Together with OSA I will find a good way with/for all partners. But it’s also possible that I cancel my co-work with OSA. All it’s open at the moment. Thank you for understanding.

Tedy ve zkratce – existuje smlouva OSA–YouTubeOSA–Marlen Kryl, a protože mé nahrávky nejsou od OSA schválené, nedá se asi nic moc dělat.

Později se obrátila i na OSAIntergram, ale řešení mého problému to nepřineslo.

Komunikace s OSA

Začínal jsem být poněkud bezradný. Měl jsem v plánu na YouTube podat protioznámení, ale vůbec jsem si nebyl jistý, jestli jsem v právu. Až doteď by mě ani nenapadlo, že nahrát cover nějaké písničky, respektive nekomerčně ho publikovat na YouTube, může znamenat nějaké právní komplikace. Ale je pravdou, že hudba ani text nejsou mým dílem a já je nějakým způsobem šířím dál, takže nějaké nároky by asi vzniknout mohly.

Před podáním jsem tedy nejdřív chtěl mít v ruce nějaké jasné vyjádření od OSA.

Nuže, napsal jsem do OSA (záležitosti autorů a dědiců). Odpověď přišla k mému milému překvapení hned následující pracovní den. Byla vstřícná, jasná a informativní.

Kdy: po 15.4.2013 15:08
Od: Dufek Jakub [jakub.dufek@osa.cz]
Re: Otázka – amatérské cover verze českých písní

Vážený pane Štěpánku,
kolega mi předal Váš níže uvedený dotaz, avšak předem bych Vám rád poděkoval za Váš zájem užívat hudební díla OSA zastupovaných autorů.

Pokud se týká zpřístupňování chráněných hudebních děl na portále YouTube, OSA má sjednanou licenční smlouvu s provozovatelem YouTube se společností Google na jejímž základě jsou dle autorského zákona vypořádaná všechna autorská hudební díla zde zpřístupňovaná.

Tedy ten kdo umisťuje na YouTube chráněná hudební díla nemusí s autorským svazem nic vypořádavat. Všechna autorská práva jsou vypořádána prostřednictvím této smlouvy. Ovšem je otázkou za jakých podmínek dovoluje YouTube na svém portále hudební díla umisťovat. Bohužel je to vztah mezi Vámi a YouTube resp. jejich podmínkami.

Další věcí, která se týká vypořádání autorských práv je otázka výroby audiovizuálního díla ve kterém je zařazeno nějaké chráněné hudební dílo. Vypořání autorských práv spojených s výrobou AV díla se nazývá synchronizací. Jedná se o souhlas autora se zařazením jeho hudby spolu s nějakým obrazovým materiálem. Autor hudebního díla synchronizací předchází tomu, aby jeho dílo nebylo spojeno s vizuálním materiálem se kterým by z nějakých důvodů nesouhlasil (extrémní pol. názory, propagace násilí, pornografie atd.) . Synchronizaci by bylo nutné vypořádat kdyby do nějakého filmového materiálu (např. domácí video z dovolené) nebo do prezentace fotografií, byla jako podkresová hudba vložena nějaká chráněné hudební dílo. Ve Vašem případě bude s  hudebním podkresem pouze zařazen jeden statický obrázek. V tomto případě není nutné též synchronizaci vypořádávat.

Tudíž, zda Vámi nahrané cover verze hudby autorů Nohavici a Kryla budou moci být sdíleny záleží pouze na provozovatelích portálů YouTube. Z hlediska OSA nic vypořádávat nemusíte a vše je v souladu s autorským zákonem.

S pozdravem,
Jakub Dufek, oddělení vysílání a online médií

Potěšilo mě to, ale zároveň trochu udivilo, protože v úvodním upozornění bylo „Na základě oznámení třetí strany zaslaného uživatelem OSA“

Podání protioznámení

Když jsem měl konečně v ruce jasné vyjádření k otázce autorských práv, navíc přímo od OSA, rozhodl jsem se odvolat proti smazání videa.

Hned jak jsem uviděl formulář na podání protioznámení, bylo mi jasné, že tohle asi lidé moc často neposílají. Je tam tolik právních upozornění, že kdybych si nebyl jistý, tak si velmi dobře rozmyslím, jestli to vůbec stojí za ty případné důsledky. Tady je screenshot:

protioznameni-1

protioznameni-2

E-mailem pak přišlo milé poděkování za odpor.

Kdy: st 17.4.2013 20:56
Od: Copyright Service [copyright@youtube.com]
Re: [#1265621925] New Copyright Counter-Notification

Vážený uživateli Josef Štěpánek, děkujeme za Váš odpor vůči oznámení. Přeposlali jsme ho straně, která odeslala oznámení o zastavení šíření. Pokud neobdržíme odpověď, bude Váš materiál obnoven ode dneška za 10 až 14 pracovních dní. – tým YouTube Protioznámení: Videa uvedená v protioznámení: http://www.youtube.com/watch?v=h4-qBb7VpEA Zobrazované jméno uživatele, který video nahrál: Josef Štěpánek Vyjádření od OSA: „Z hlediska OSA nic vypořádávat nemusíte a vše je v souladu s autorským zákonem. S pozdravem, Jakub Dufek oddělení vysílání a online médií“ Při nejasnostech mě klidně kontaktujte. V dobré víře a s plným vědomím trestu za křivou přísahu prohlašuji, že materiál byl odebrán omylem nebo v důsledku záměny s jiným materiálem určeným k odebrání nebo deaktivaci. Podřizuji se jurisdikci Federálního okresního soudu v okresu, do kterého patří má adresa, nebo je-li má adresa mimo území USA, jurisdikci justiční oblasti, pod kterou spadá služba YouTube, a budu přijímat soudní písemnosti od nárokující strany.

Systém funguje, video je obnovené

Video bylo obnoveno 1. května, tedy 14 dní od podání protioznámení. Hned potom jsem znovu zveřejnil i ostatní nahrávky Krylových písní.

Tady je doprovodný informační e-mail:

Kdy: st 1.5.2013 21:26
Od: Copyright Service [copyright@youtube.com]
Re: [#1265621925] New YouTube Copyright Counter Notification

Hi there,

We’ve completed processing your counter notification regarding your video:

http://www.youtube.com/watch?v=h4-qBb7VpEA

This content has been restored unless you have deleted the video(s). Your account will not be penalized.

Regards,

The YouTube Team

Dost jsem přemýšlel, jak k tomu odstranění asi došlo. Jestli jsem to správně pochopil, tak video odstranil YouTube sám na základě smlouvy s OSA a chybné identifikace písně. OSA se pak do procesu pasivně zapojila jen tím, že neprotestovala proti mému protioznámení přeposlanému z YouTube. (Druhou možností je, že se zkrátka někdo z OSA uklikl.)

Těžko říct, jestli celá ta anabáze stála za tu jednu minutovou písničku, ale jsem rád, že jsem si ujasnil situaci kolem cover verzí a autorských práv. Také se ukázalo, že systém skutečně funguje a YouTube onu možnost podání protioznámení nemá jen tak pro legraci.


Aktualizace 2. května 2013: Příručka od SAI

Do komentářů na Facebooku dal kamarád ze Svazu autorů a interpretů odkaz na příručku Muzikantův průvodce byrokracií. Díky Jakubovi Novému.
KomentářeJedenmecítma šlépějí

Všechny články

Právě jsi dovečeřel, a jakkoli daleko jsou od tebe jatka, jsi spolupachatel.

— Ralph Waldo Emerson