Posunout na článek


Návod: Proclívací pošta Praha 120

Středa, 26. září 2012    Praha, Tipy a triky, Ze života...

Na proclívací poště jsem byl dneska zhruba po roce a za tu dobu už jsem trochu pozapomněl, kolik doslovných i metaforických kroků tam člověka vlastně čeká. Rozhodl jsem se proto sepsat krátký návod pro všechny, kdo tam mají také namířeno.

Jak poznám, že potřebuju na proclívací poštu?

Zhruba dva dny po tom, co zásilka dorazí do ČR (dostane ji do rukou proclívací pošta), vám přijde doporučený dopis s informacemi, fotkami štítku z balíku, žádostí o zasílání v elektronické podobě a formulářem na plnou moc, kterou můžete poště udělit, aby vše vyřídila za vás. Jste-li z Prahy, nejrychlejším řešením bude nejspíš osobní vyřízení na proclívací poště Praha 120.

Pro příští zásilky doporučuji na poštu zaslat již zmíněnou žádost o zasílání oznámení v elektronické podobě. Informace k vyplnění jsou uvedeny přímo v odkazovaném formuláři. Místo oznámení formou doporučeného dopisu vám pak budou chodit upozornění na zadaný e-mail, díky čemuž se dříve dovíte, že si novou zásilku můžete přijít vyzvednout.

Co vzít s sebou?

Je dobré s sebou mít kopii potvrzení objednávky, kde je uvedena její celková cena. Fotka zboží v zásilce je výhodou, ale zpravidla stačí ho jen popsat ústně. Dál budete potřebovat také nějaké peníze v hotovosti, nově lze aspoň v celnici na pokladně platit kartou. Částka k doplacení se většinou skládá z těchto položek:

  • DPH z celkové ceny včetně poštovného,
  • clo (1–10 %, platí se jen při celkové ceně nad €150),
    Pozor, v dobách absurdních celních válek může být clo až 25 %.
  • poplatek za vyřízení – obykle 103,- Kč.

A stejně jako na běžné poště je potřeba také občanský průkaz.

Mám připraveno. Co dál?

Proclívací (vyměňovací) pošta Praha 120 sídlí na adrese Plzeňská 139/290, Praha 5-Košíře (mapa »). Nejbližší tramvajová zastávka je Klamovka (nedaleko ní je také stejnojmenná autobusová zastávka).

Po:   8:00 – 17:00
Út:   8:00 – 15:00
St:   8:00 – 17:00
Čt:   8:00 – 15:00
Pá:   8:00 – 15:00

Informace o průběhu celního odbavení:
+420 954 222 000 (všední dny 8:00–17:30)

Důrazně doporučuji, nechoďte tam později než půl hodiny před koncem provozní doby.

Po malém můstku vejdete do budovy, dáte se prosklenými dveřmi vpravo a potom opět vpravo – po schodech do 3. patra (které je, bráno relativně, vlastně druhé, protože vchod do budovy ústí v prvním patře).

1. Výdejna – přepážka

Pak se dáte dveřmi vpravo, předložíte papíry, které vám přišly v obálce poštou. Na základě nich vám pracovnice najde složku a pošle vás chodbou naproti a vpravo – k celníkům.

2. Celnice – přepážka

Tam je dveří sice několik, ale ty správné snadno odhalíte díky světelné tabuli. Vejdete dovnitř a vydáte se k jedné z přepážek. Chvíli počkáte, než si opíší potřebné údaje. Zeptají se, co je obsahem zásilky, požádají o kopii objednávky či fakturu (tam je pro ně klíčové uvedení celkové ceny) a o podpis. Vystaví účet za DPH, případně i clo, a pošlou vás k pokladně.

3. Celnice – pokladna

Pokladna je naštěstí ve stejné místnosti. Předložíte papír, který jste před chvílí obdrželi, zaplatíte a dostanete doklad o zaplacení. Nově zde prý lze platit kartou.

4. Celnice – přepážka

S dokladem se vrátíte na přepážku, kde na jeho základě dostanete zpátky složku.

5. Výdejna – přepážka

Se složkou a dokladem o zaplacení se vrátíte do výdejny. Musíte ještě jednou k přepážce, kde požádají o občanku, podpis a vystaví vám fakturu za administrativu (obvykle 103,- Kč za vyhotovení souhrnné deklarace). Zaplatíte a pak už vás konečně pošlou k výdeji.

6. Výdejna – výdej

Vezmou si od vás složku, jdou hledat do skladu a za chvíli přinesou vytouženou zásilku.

Působí to na první pohled poměrně složitě, ale nebojte. Když tam není moc lidí, dá se to celé zvládnout za nějakých 10 minut, snad i rychleji. A zaměstnanci jsou tam vesměs příjemní, takže rádi poradí a nasměrují vás.

Mimochodem, když se s celkovou cenou vejdete do €22, přijde vám zásilka rovnou – není třeba doplácet DPH ani clo. U vyšších částek se tomuto záseku většinou nevyhnete, pokud tedy není poslána zásilkovou službou, která celní řízení řeší sama (např. UPS, DHL nebo FedEx).

Přeju příjemné nákupy z dalekých zemí.


Podrobný návod na RCMania.cz doplněno 20. dubna 2014

Objevil jsem velice podrobný článek o nákupech ze zahraničí a souvisejících záležitostech na webu RCMania.cz.


Zasílání oznámení na e-mail doplněno 26. června 2018

Do článku jsem doplnil krátký odstavec o žádosti o elektronické zasílání oznámení o zásilkách ze zahraničí.

Také pro všechny případy přikládám odkaz na oficiální návod a popis na stránkách České pošty.


Pozor, místo TTIP tu máme absurdní celní války doplněno 27. června 2018

Pozor, mezi EU a USA zřejmě nyní probíhají jakési celní války a například na trička nebo kalhoty tak vyměřují absurdně vysoké clo 25 %. Já jsem to zjistil tou drsnou cestou, když mi na poště vyměřili DPH+clo v hodnotě 50 % ceny objednávky.
KomentářeJedenmecítma šlépějí

Všechny články

Nenávidět, to je jako nakapat jed do studny s čistou vodou.

— Arnošt Lustig