Posunout na článek


Vrch sv. Kříže – krásný výhled na Prahu

Pátek, 18. září 2009    Krásná místa, Příroda a životní prostředí

Nádherný výhled na Prahu

Nádherný výhled na Prahu

Vrch svatého Kříže, nebo také Parukářka, jak si rád nechává říkat, je kopec, jehož vrchol sahá do výšky 276 m nad mrožem. Na Strahov se odtamtud díváte shůry a Petřínská rozhledna vypadá jako… miniatura Petřínské rozhledny.

Své oficiální jméno získal podle dřevěného kříže, který stával na jeho vrcholu. Poprvé ho tam nechal postavit František Xaver Šafl se svojí ženou Evou v roce 1822. Po třech letech se však rozpadl. O 4 roky později kopec koupila Amálie Eckhardová, která později kříž obnovila a v roce 1846 byl vysvěcen. Nyní na vrcholu stojí už jen jakýsi sloup, o nějž je opřená židle. 🙂

Název Parukářka pochází z dob ještě dřívějších. Roku 1804 kopec koupil Jan Hrabánek, jehož lidé zřejmě dobře znali, a proto dali kopci jméno podle jeho profese.

Oba názvy jsou tedy zřejmě starší než název samotného Žizkova, jehož jméno bylo úředně potvrzeno až 7. srpna 1877 (část Vinohrad se tak jmenovala od roku 1869).

Pohled na Vítkov

Pohled na Vítkov

Lysé části (proti)atomových krytů

Lysé části (proti)atomových krytů

Zavítal jsem tam poměrně náhodou, ale hned mě uchvátil jak výhled na Prahu, tak i poměrně velká plocha na vrcholu, která je jako stvořená pro pozorování hvězd. Lze tam najít dokonce místo, kde stromy odstíní i světlo z Žižkovské věže, a pak se naskytne pohled v Praze opravdu výjimečný.

Snad jediným rušivým prvkem mohou být části podzemních betonových staveb z dob dávno minulých (v 60. letech zde byl vybudován protiatomový kryt), které místy vyčnívají nad povrch zeleně. Občas se zde také pořádají koncerty, a tak ne každý večer je tu úplně poklidný… Pro někoho to však může být i plus. 🙂

Záhadná červená zeď Omega

Záhadná červená zeď Omega

Rozlehlý vrchol obklopený stromy

Rozlehlý vrchol obklopený stromy

Parukářka se nachází kousek od tramvajové zastávky Olšanské náměstí směrem za hotel Olšanka. Pokud hledáte krásné výhledy na Prahu či na hvězdy, nebo si chcete zkrátka jen odpočinout v Žižkovském ostrůvku přírody, mohu vám Vrch svatého Kříže vřele doporučit.


KomentářeJedenmecítma šlépějí

Všechny články

Snažte se, aby vaše práce byla odvedena co nejlépe a jedinečně a aby na ni šlo pokud možno navázat. Jedině pak bude mít skutečnou hodnotu a smysl.

— Josef Štěpánek