Posunout na článek


Za lepší Prahu a veřejné prostory

Neděle, 3. června 2018    Mám rád, Opravy, Praha, Příroda a životní prostředí, Ze života...

Stav veřejného prostoru je velkým ukazatelem vyspělosti země. Když se dostatečná část obyvatel má dostatečně dobře, začne se časem kromě sebe, svých blízkých a svého obydlí starat i o okolí a věci veřejné. Samotná státní a obecní správa zdaleka nestačí a nemůže být v jejích silách podchytit všechny problémy a nedostatky.

Jsou to právě dobrovolníci, kteří dělají ten ohromný rozdíl a umožňují všem žít ve skutečně kvalitním prostředí, z něhož je na každém kroku cítit, že se o něj někdo stará.

Starost o veřejný prostor se pro mě postupně stala důležitým tématem. Jednak sám chci žít v kvalitním prostředí a přeji totéž i ostatním, a jednak lze z teorie rozbitého okna s trochou vůle odvodit, že čím opečovávanější prostředí, tím lépe se obyvatelé cítí a o to lepší stránky jejich osobností se v nich probouzí, a naopak, pokud se závady a nedostatky nechají být, bude se stav v začarované spirále stále zhoršovat.


Několik příkladů

Na zlepšování veřejného prostoru je fascinující, že na té základní úrovni typu oprav, údržby nebo čistění může člověk sám dokázat mnoho a výsledky jsou často překvapivě rychlé a dlouhotrvající. A může se zapojit opravdu každý.

Sám jsem za poslední dobu, krom drobného přičinění u Výhřezů inženýrských sítí, například zařídil zprůchodnění kanálové vpusti, nad níž se dlouhá léta tvořily po dešti či tání sněhu louže přes celý chodník, opravu zdi v ulici Jana Želivského, z níž odpadl velký kus omítky na chodník a lidi po ní týdny šlapali, vysel jsem trávu na zeminu, která ležela ladem po výkopových pracích, a kromě občasného sbírání pohozených odpadků jsem také vyměnil blikající zářivky a startéry v šatně u hřiště v Masné ulici, kam chodívám hrát fotbal. Moc mě to nestálo a z výsledků má užitek plno lidí.


Jak na zlepšení veřejných prostor v Praze?

V Praze máme možností hned několik.


Chodci sobě

V roce 2012 vznikl za podpory Ministerstva životního prostředí díky sdružení Pražské matkyOživení výborný projekt Chodci sobě. Je to aplikace, kam můžete zaslat jakýkoli podnět na zlepšení města, a oni ho přepošlou na příslušná místa k vyřešení. Sám jsem ho už několikrát úspěšně využil.

Celé nahlašování podnětů povznesl na novou úroveň. V praxi se mi už dvakrát přihodilo, že jsem šel městem, narazil na problém, vzal jsem mobil, vyfotil, otevřel web a během jízdy autobusem či tramvají odeslal podnět. Jednodušší už to být nemůže.

ChodciSobe.cz


Zmente.to

O několik let později přišlo město Praha s vlastní aplikací Zmente.to. Funguje obdobně, jak jsem popisoval výše, jen pod oficiální záštitou. Ostatně některé podněty jim z ChodciSobe.cz přímo přeposílají.

Zmente.to


ZmapujTo.cz / Zlepšeme Česko

Původně aplikace ZmapujTo sloužila k mapování černých skládek. V roce 2014 přibyla do ní přibyla rovněž možnost hlásit všechny možné podněty pro opravy a vylepšení. Nabízí dokonce registraci pro obce – tedy snadnou možnost kontaktu pro své obyvatele. Je to takový pokus nastolit jednotnou platformu pro komunikaci obyvatel se zastupitelstvy obcí. V roce 2017 se aplikace spojila s Mobilním rozhlasem. (Díky Karlu Javůrkovi za připomenutí.)

ZmapujTo.cz


Lepší místo

Aplikace LepsiMisto.cz má obdobné ambice na celorepublikovou působnost, a navíc ještě přidává možnost navrhovat větší projekty. Stojí za ní kolínské sdružení Prostor+. (Upozornil Michal Škop.)

LepsiMisto.cz


Přímý kontakt

Další možností je kontaktovat příslušný subjekt přímo. Může to být tedy například:

Pokud nepomůže ani to, můžete zkusit štěstí zveřejněním na sociálních sítích nebo publikováním v médiích. Zrovna v této oblasti zažívají velké úspěchy Janek Rubeš a Honza Mikulka.


A co mimo Prahu?

V každé obci by mělo existovat místo, kam lze podněty na opravy a zlepšení zasílat. Může to být ve větších městech místní odbor životního prostředí, správce komunikací, dopravní podnik, či v menších obcích přímo zastupitelstvo. Obvykle stačí na Google zadat název obce či subjektu a slovo podnět, případně pak využít elektronickou podatelnu na webových stránkách obce.

Například v Plzni mají aplikaci Plzni.to.

Také můžete zastupitelům navrhnout, aby obec zaregistrovali do dříve zmíněné aplikace ZmapujTo.cz nebo LepsiMisto.cz a umožnili tak snadné hlášení podnětů.


Stačí pár minut

V dnešní době mobilního internetu lze zaslání podnětu vyřídit za pár minut. Ve chvíli, kdy takový podnět zašlete, uloží se do systému a někdo se jím už musí zabývat. Uvidíte, jak snadné může někdy být řešení dlouhodobého problému ve vašem okolí.

Dívejme se trochu víc kolem sebe a věnujme občas tu chvilku na zlepšení životního prostředí. Stačí málo a bude se všem žít zas o něco radostněji.

P. S. Pokud byste chtěli zajít ještě dál, v mnoha obcích funguje institut participativního rozpočtu. Obyvatelé skrze něj podávají návrhy na investice a následně se o nich hlasuje. Například na Praze 10 takto už třetím rokem funguje projekt Moje stopa, v němž se o návrzích hlasuje pomocí modelu Demokracie 21.


Další ukázky z Chodci sobě Doplněno: 22. ledna 2020

K zasílání podnětů k nápravám rád využívám dříve zmíněný portál Chodci sobě, protože na něm lze publikovat fotky před i po. Tady je několik dalších ukázek oprav z posledních let:

Nebezpečně vyčnívající rám poklopu před budovou NCOZ (Na Perštýně 11) … Detail

Propadlá dlažba před hřištěm v Masné ulici (Praha 1) … Detail

Výmol ve výjezdu z parkoviště u Olšanských hřbitovů (Vinohradská, P3) … Detail

Výmol v ulici Nad vodovodem (Praha 10 – Malešice) … Detail

Poražený sloupek před kostelem Nejsvětějšího Salvátora (Praha 1) … Detail

Drolící se dlažba na chodníku v ul. Vinohradská … Detail

Drolící se dlažba na chodníku na Václavském nám. (Praha 1) … Detail


Podněty k veřejnému osvětlení v Praze 23. března 2022

Na stránce Praha svítí můžete přímo přidat podnět týkající se veřejného osvětlení v Praze, včetně rušivého světla. Databázi lamp je na adrese https://zjisti.si/zarizeni.




Komentáře



Jedenmecítma šlépějí

Všechny články





Lidé často hledají ideálního partnera, místo toho, aby se jím sami stali.

— Jo Conrad