Posunout na článek


Jak na lepší Facebook?

Středa, 20. května 2020    PC a informatika, Tipy a triky, Ze života...

Často slýchám od lidí povzdechy, že FB za nic nestojí, že je nebaví, je mrtvý, že většina feedu je totálně nezajímavá nuda.

Má zkušenost je jiná. Možná o tom nevíte, ale co na Facebooku vidíte, můžete do značné míry nastavit a ovlivnit. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad, a váš feed bude takový, jaký si přejete. (Plus samozřejmě reklamy, těm se nevyhnete.)


1. Důsledně skrývejte, co vás dlouhodobě nezajímá

Aby se Facebook dověděl, že vás něco nezajímá a příště vás tím už pokud možno neobtěžoval, je potřeba mu to říct.

Konkrétně tedy u daného příspěvku vpravo nahoře skrze tři tečky rozbalit nabídku a vybrat Skrýt příspěvek, Přestat sledovat uživatele nebo Skrýt vše od XYZ. Ta poslední jmenovaná možnost se hodí v případě, když např. někdo z vašich přátel často sdílí příspěvky stránky, která vás vůbec nezajímá. Můžete tak skrýt příspěvky dané stránky, a přitom nepřijít o jiné příspěvky onoho člověka.

U příspěvku vpravo nahoře skrze tři tečky rozbalit nabídku a vybrat Skrýt příspěvek, Přestat sledovat uživatele nebo Skrýt vše od XYZ

U reklam či sponzorovaných příspěvků je obdobná volba Skrýt reklamu, která vás po kliknutí vyzve k zadání důvodu, proč se vám nelíbila, aby FB lépe pochopil vaše zájmy.

Dál taky u většiny komerčních stránek, kterým nově dávám like, hned při té příležitosti vypnu sledování a upozornění na akce pořádané touto stránkou. Na Facebookové stránce stačí napravo od tlačítka Tohle se mi líbí najet myší na Sleduji a v rozbalené nabídce vybrat Přestat sledovatVše vypnuté.

Zrovna tak se vyplatí revidovat i notifikace, jež vám na Facebooku vyskakují. U většiny upozornění pod ikonou zvonku lze opět přes tři tečky na pravé straně vybalit menu a zvolit Vypnout upozornění na/pro XYZ.


2. Priorita, co chcete vidět jako první

O této možnosti s anglickým názvem Prioritize who to see first moc lidí neví nebo ji spíše přehlíží, a přitom hraje naprosto zásadní roli při sestavování vašeho feedu, respektive sady příspěvků, které po otevření Facebooku uvidíte.

Myšlenka je taková, že mezi přáteli na Facebooku a lajkovanými/sledovanými stránkami máte až třicet bližších, jejichž příspěvky a aktivity na Facebooku vás zajímají víc než ostatní.

V levém sloupci u položky Vybrané příspěvky skrze tři tečky rozbalte menu a klikněte na Upravit předvolby.

V levém sloupci u položky Vybrané příspěvky skrze tři tečky rozbalte menu a klikněte na Upravit předvolby.

Dále vyberte položku Nastavte prioritu, co chcete vidět jako první.

Dále vyberte položku Nastavte prioritu, co chcete vidět jako první.

V rozbaleném boxu si pak naklikejte všechny, kdo vás zajímají. Až dosáhnete počtu 30, Facebook vás upozorní. Vybraná položka s prioritou je označena hvězdičkou, opětovným kliknutím pak můžete výběr zrušit.

V rozbaleném boxu si pak naklikejte všechny, kdo vás zajímají. Až dosáhnete počtu 30, Facebook vás upozorní. Vybraná položka s prioritou je označena hvězdičkou, opětovným kliknutím pak můžete výběr zrušit. Nakonec potvrďte kliknutím na Hotovo.
Nakonec potvrďte kliknutím na Hotovo.

Na druhém obrázku je také vidět volba Začněte znovu sledovat…, kde se čas od času můžete podívat, jestli by vás náhodou někdo dávno skrytý nemohl začít zase zajímat.


3. Zapněte si možnost Sledování / Follow

Píšete aspoň čas od času příspěvky i o jiných než soukromých záležitostech? Nebo vám nevadí ty soukromé publikovat? Nastavte si u svého účtu možnost Sledování / Follow a při psaní příspěvků pak upravte viditelnost na Veřejné.

Vpravo nahoře rozbalte šipkou menu a klikněte na Nastavení.

Vpravo nahoře rozbalte šipkou menu a klikněte na Nastavení.
Otevřete v levém menu sekci Veřejné příspěvky a přepněte položku Kdo mě může sledovat na Veřejný.

Otevřete v levém menu sekci Veřejné příspěvky a přepněte položku Kdo mě může sledovat na Veřejný.
Tím se všem u vašeho účtu objeví tlačítko Sledovat a aktivuje se možnost sledování i bez přidání do přátel.

Tím se všem u vašeho účtu objeví tlačítko Sledovat a aktivuje možnost sledování i bez přidání do přátel.
Příspěvky, které publikujete jako veřejné, pak vaši sledující uvidí na jejich Facebooku, jako by vás měli v přátelích.

Příspěvky, které publikujete jako veřejné, pak vaši sledující uvidí na jejich Facebooku, jako by vás měli v přítelích.


Díky těmto zásadám můžete svůj Facebook pozvednout na novou úroveň a s trochou štěstí se z něj stane příjemná sociální síť plná zajímavých informací a obohacujících interakcí.

Nicméně nezapomeňte, že stejně jako svět kolem vás se postupem času mění i vaše zájmy a zaměření.

Já se už několik let řídím zásadou, že důsledně skrývám, co mě nezajímá, včetně špatně zacílených reklam, a když začínám mít pocit, že mi Facebook nenabízí dost zajímavého obsahu, otevřu si nastavení priority a zreviduju vybrané lidi a stránky. Díky tomu můj Facebookový feed zůstává z velké části dlouhodobě poutavý a dobře použitelný.

No a teď už jen zbývá pomalu se začít děsit postupně nasazovaného nového designu.KomentářeJedenmecítma šlépějí

Všechny články

S pracou je to ako s priatelkou. Ked nejaku mate, zaujem o vas je enormny. Ked ziadnu nemate, nik o vas ani nezakopne.

— Rastislav Turek