Posunout na článek


Co takhle večer na hodinku zhasnout?

Sobota, 27. února 2010    Akce a události, Praha, Příroda a životní prostředí, Ze života...

Earth Hour 2010Každý rok, vždy poslední sobotu v břežnu, probíhá celosvětová akce s názvem Earth Hour – hnutí proti nepřirozeným změnám životního prostředí. Zavedla ho v roce 2007 v australské Sydney organizace WWF, která usiluje o to, aby člověk žil ve větším spojení s přírodou. Již jednou jsem se o Earth Hour zmiňoval v článku o světelném znečištění.

Oficiální stránky projektu Earth Hour

Veronica: Ekologický institut
Která města a vesnice v ČR se připojí?

V roce 2009 se zapojilo již více než 4000 měst v 88 zemích světa a každým rokem se účast výrazně zvětšuje. Obzvlášť u některých světových památek je zhasnutí opravdu působivé (po kliknutí na fotografii, kromě té první, se vypne osvětlení).

Byl bych velmi rád, kdyby ve větší míře zapojovala také Česká republika. I u nás máme veřejné osvětlení často vyloženě přehnané a je dobré si to čas od častu připomenout.

Ne proti globálnímu oteplování, ale proti ničení přírody

Globální oteplování způsobené lidskou činností je zanedbatelné. Před nedávnem proběhla vlna článků na toto téma včetně doznání zúčastněných vědců a vlastně jenom potvrdila to, co již dávno mnozí tušili a co se objevilo v roce 2007 ve filmu The Great Global Warming Swindle, který byl lehkovážně zatracován.

Pokud vás tato vlna minula, podívejte se na blog Vítězslava Kremlíka, který o tomto tématu poměrně zeširoka píše.

Earth Hour však nebojuje proti globálnímu oteplování. A kdybyste se to náhodou někde dočetli, vězte, že to je pouhé zjednodušení od lidí, kteří nerozlišují mezi ekologií, bojem proti globálnímu oteplování, recyklací, životním prostředím a podobnými termíny.

Na druhé straně jsou i lidé, kteří nerozlišují v opačném extrému, a říkají „globální oteplování neexistuje“,  „když člověk nezpůsobuje oteplování, nemá vliv ani na životní prostředí“, „kdo chrání přírodu, je ekoterorista“ nebo „ekologie je blbost, příroda se o sebe postará a prostředí se obnoví“. Jistě, obnoví (pokud zrovna nemluvíme o vyhynulých organismech). Ale to už tady my dávno nebudeme…

Earth Hour: Poslední sobotu v březnu ve 20.30 zhasněte

Vzpomeňte si každý rok na konci března na Earth Hour a večer na hodinku zhasněte. Dejte najevo, že máte rádi přírodu. Že jste si vědomí toho, že lidská činnost na ni často bere pramalé ohledy a nezvratně tak ničí prostředí, ve kterém žijeme, a je potřeba s tím něco udělat. Že cítíte sounáležitost se vším, co žije.

Zhasněte světla a pohleďte na hvězdnou oblohu. Nebudete sami, protože totéž udělají milony lidí po celém světě.


Aktualizace 27. března 2010

Ti, kdo se v Praze starají o veřejné osvětlení, akci v roce 2010 vesměs ignorovali. Škoda. Světlou výjimkou bylo zhasnutí bílých světel na Žižkovské věži. Snad to příští rok bude lepší.

Aktualizace 29. března 2011

V roce 2011 byla účast i v České republice výrazně širší. Na některé ukázky zhasnutí se můžete podívat v galerii na stránkách Ekologického institutu Veronica.

Aktualizace 31. března 2012

Letos je Earth Hour opět o poznání více vidět a hodně se o ní mluví. S podporou se připojil např. i YouTube a Seznam. O to více se však také (pochopitelně) objevuje kritika. Jednou z pěkně sepsaných je článek Dominika Stroukala Hodina beze mě, na nějž jsem reagoval v komentáři.



Komentáře



Jedenmecítma šlépějí

Všechny články





Snažte se, aby vaše práce byla odvedena co nejlépe a jedinečně a aby na ni šlo pokud možno navázat. Jedině pak bude mít skutečnou hodnotu a smysl.

— Josef Štěpánek