Jestli jste dosud neslyšeli o WikiLeaks, vězte, že minimálně v tomto týdnu to bude slovo často (ne)skloňované. Tento web běží s několika přestávkami již od roku 2006 a od té doby se díky němu dostalo na veřejnost mnoho šokujících odhalení. Pro někoho tedy tato odhalení nejsou až tak šokující, ale spíše smutně potvrzující dlouhodobá podezření.
WikiLeaks jsou mimochodem dalším důkazem o tom, jak obrovskou hodnotu může mít informace a jak úžasným způsobem dokázal internet ovlivnit společnost. Žijeme v informačním věku, kdy se jedna informace řetězovou reakcí může rozšířit po celé planetě za pouhých několik minut a naprosto změnit svět.
„WikiLeaks vznikl proto, aby bylo možné kapitalismus učinit svobodnější a etičtější.“
–Julian Assange, zdroj: Aktualne.cz
Kdy to všechno začalo?
Doména WikiLeaks.org byla registrována 4. srpna 2006 společností Dynadot, jež nabízí mj. zprostředkovanou registraci domén tak, aby skutečný registrátor zůstal v anonymitě. Můžeme jen spekulovat, jestli tím původním objednatelem je australský novinář Julian Paul Assange (nar. 1971), který na WikiLeaks dělá šéfredaktora a jehož jméno je se založením tohoto webu často spojováno.
Ten má nyní značně složitý život. Údajně je neustále v pohybu a přespává „na letištích“.
Ve Švédsku, kde jsou v současné době umístěné servery WikiLeaks, je na něj vydán zatykač pro „sex bez ochrany“. 🙂 Zatím však vlastně jen kvůli tomu, že se nedostavil k dokončení výslechu. Dostatek důkazů potvrzující toto obvinění rozhodně k dispozici není a ještě v den prvního výslechu mu bylo sděleno, že není žádný důvod pro podání obvinění – více v krátkém článku od Tomáše Belly či shrnutí Daniela Dočekala. Od 20. listopadu je na něj vydán mezinárodní zatykač. Assangeho právníci se odvolávají, seč jim síly stačí. V USA zaznívají mezi senátory hlasy, že by WikiLeaks měly být označeny za teroristickou organizaci.
Velkým překvapením proto bylo jeho vystoupení na TEDGlobal 2010 v Oxfordu v červenci.
Zdroj: TED.com. České titulky si můžete zapnout po kliknutí na „View subtitles“ vlevo dole.
Co WikiLeaks řekly světu v minulých letech?
Mediálních kauz, jež otřásly celým světem, je celá řada. Namátkou to bylo ilegální skladování toxického odpadu v Pobřeží slonoviny (17 mrtvých, přes 30 000 zraněných – od bolestí hlavy až po vážné poleptání kůže a plic), odhalení hrůzných poměrů ve věznici Guantánamo Bay, dále dobře známý podvod s globálním oteplováním, různé utajené záběry a dokumenty z válek v Afghánistánu a Iráku, či seznamy webových stránek z národních blacklistů Thajska, Dánska a dalších zemí.
Pokud jen trochu ovládáte angličtinu, na wikipedii si můžete přečíst přehledný seznam těch největších odhalení publikovaných na WikiLeaks.
Kvůli zveřejnění webových stránek z blacklistů mnohé státy zbystřely ještě více, protože tyto seznamy obsahovaly odkazy na dětskou pornografii a jiné materiály v rozporu se zákonem. To bylo dobře vidět v březnu roku 2009, kdy se WikiLeaks dostaly na australský seznam blokovaných. Tehdy dokonce tamním obyvatelům hrozila pokuta v přepočtu až 200 000 Kč denně za pouhý odkaz na tento web. Tento stav trval až do 29. září téhož roku.
Dění posledních dnů
A teď k aktuálnímu dění. Na tento týden je naplánováno postupné odhalení statisíců dalších citlivých dokumentů. Velká část z nich mají být depeše amerických diplomatů.
Právě včera vypustil server WikiLeaks na veřejnost téměř tři miliony tajných diplomatických depeší, které si mezi sebou v posledních letech vyměňovaly jednotlivé americké ambasády. Italský ministr zahraničí Franco Frattini celou situaci popsal velmi trefně jako „11. září světové diplomacie“. … Vzhledem k tomu, že jde o extrémně citlivé materiály, očekávaný útok hackerů, na sebe nenechal dlouho čekat. Přestože portál zkolaboval kvůli přetížení serverů pod DDoS útokem, za nímž podle WikiLeaks stojí právě Američané, kompromitující dokumenty prosákly ven.
Lidé z WikiLeaks totiž nenechali nic náhodě a zaslali sbírku tajných dokumentů nejvlivnějším světovým médiím, která už je začala postupně zveřejňovat.“
Zdroj: TyInternety.cz
Je těžké předvídat, co všechno se v následujících dnech může odehrát a jaká lavina událostí se může spustit.
Je odtajňování ve stylu WikiLeaks správné?
Tohle je otázka, nad kterou přemýšlí mnoho lidí. Publikování takto citlivých informací může způsobit hodně dobrého, ale také hodně špatného.
V neděli na Twitteru proběhla krátká anketa od Radka Hulána. Výsledky hovoří poměrně jasně: zhruba tři čtvrtiny z celkových 400 hlasujících si myslí, že zakladatel WikiLeaks je bojovník za svobodu slova. Zbylá čtvrtina ho považuje za zločince. Otázka v anketě byla položena poměrně tvrdě a názory všech hlasujících nemusí být zdaleka tak vyhraněné, ale určitý náznak mínění společnosti přesto poskytuje.
WikiLeaks rozhodně představují značné společenské riziko, protože mnoho informací je vytrženo z kontextu, který si nezasvěcený čtenář zkrátka nemůže být schopný domyslet. Toto je však koneckonců problém většiny dnešních médií a nemyslím si, že WikiLeaks v tomto směru dělají něco hůř.
„WikiLeaks mají za sebou čtyři roky publikování. Za tu dobu jsme změnili vlády, ale pokud víme, tak nebylo ublíženo jediné osobě. Ovšem Spojené státy s tichým souhlasem Austrálie zabily tisíce jenom za posledních pár měsíců,“ odmítá Assange tvrzení Washingtonu, že WikiLeaks zveřejněním citlivých informací ohrozily životy.“ Novinky.cz
Lidé z WikiLeaks jsou přesvědčení, že zveřejňování utajovaných dokumentů je správné. Že umožňují lidem, aby spatřili svět takový, jaký doopravdy je. Do jisté míry lze souhlasit, ale docela živě si dokážu představit, jakou vlnu neočekávaných reakcí může zveřejnění jediné takové informace způsobit. V takových situacích je třeba chovat se rozumně a s nadhledem – nenechat se ovládnout prvními emocemi a nečinit unáhlená rozhodnutí. Nezbývá než věřit, že toho aspoň většina zúčastněných bude schopná.
S WikiLeaks se musíme naučit žít
Ať už považujete činnost týmu WikiLeaks za správnou, či hodnou odsouzení, vězte, že je to zjednodušeně řečeno důsledek informačního věku. Přestože Julian Assange a další musejí mít velkou odvahu a odhodlání, věřím, že nebýt jich, našel by se stejně někdo jiný…
Dnes již některé informace není možné 100% utajit, a proto se diplomaté a lidé ve vysokých funkcích (a zdaleka nejen oni) s tímto faktem budou muset naučit žít a chovat se podle toho. Uvědomovat si naplno důsledky svých řečí a činů. A to bychom měli i my všichni.
Aktualizace – 3. prosince 2010
Doména WikiLeaks.org byla vyřazena z DNS. Její obsah je však stále dostupný na IP adrese 88.80.13.160, respektive na nové doméně WikiLeaks.ch. Seznam mirrorů je stále dostupný na adrese WikiLeaks.info.
Aktualizace – 4. prosince 2010
Po říjnovém zablokování konta WikiLeaks na MoneyBookers.com nyní došlo i na PayPal. Stále však zbývá několik způsobů, jak WikiLeaks finančně podpořit.
Aktualizace – 6. prosince 2010
Assange přišel o švýcarské konto a MasterCard nyní blokuje platby WikiLeaks. Více se dovíte na JustIT.cz.
Dění posledních dnů kolem WikiLeaks pěkně shrnuje Vojta Bednář na webu TyInternety.cz.
Julian Assange byl v Londýně plánovaně (dobrovolně) zatčen a kolem půl druhé v noci našeho času by mělo proběhnout první řízení u soudu.
Můžete sledovat také stále aktualizovaný článek v angličtině s více podrobnostmi o současném stavu.
Komentáře