Posunout na článek


Co si počít v Praze bez domova?

Pátek, 5. února 2010    Praha, Ze života...

Detail ruky předávající minci

V Praze žije přes 3500 bezdomovců.

S lidmi bez domova se v Praze člověk setkává každý den. Někteří jimi pohrdají, jiní jim ochotně věnují pár drobných (lhostejno, za co je utratí). Nicméně jen málokdy se setkají se sympatiemi.

Všiml jsem si, že velmi mnoho sporů a antipatií má v životě na svědomí pouhé neporozumění, nevědomost či neznalost.

Přijde mi, že i v tomto případě nese určitý podíl odporu k bezdomovcům jisté nepochopení. Nepochopení a neznalost jejich životních příběhů. Jaksi nemáte, ke komu z okolí byste si je připodobnili. Pokud žijete v běžné společnosti, máte rodinu, přátele a práci, jen těžko si dokážete představit, jak vůbec může k takovému stavu dojít.

Jako by to ani nebylo možné. V podvědomí mnohých lidí zaznívá: „Bezdomovec zkrátka musí být člověk, který si tuto cestu sám vybere. Den co den jen žebrá a pije. A je spokojený.“

Jistě, je mnoho takových, kteří již ztratili naději a bez cíle přežívají ze dne na den. Takoví se často ohánějí tím, že jen takto jsou doopravdy svobodní a nemusí se podřizovat žádnému řádu či autoritám. Ve skutečnosti však nejsou o nic svobodnější, a mají v důsledku jen méně možností kvůli nedostatku financí a absenci jakéhokoliv zázemí.

Jsou mezi nimi i zloději, alkoholici či drogově závislí. Ti se však nejspíš vyskytují napříč všemi společenskými vrstvami, byť jinde jsou třeba méně na očích.

Nicméně velká část z nich jsou slušní lidé, kteří touží po tom, začlenit se opět do běžné společnosti. I takoví mohou v jistých fázích zapíjet smutek či mráz, a nepříliš čistě a úhledně oděni žádat o nějaké drobné.

Jaké možnosti tedy mají v Praze lidé bez domova, kteří se chtějí opět postavit na vlastní nohy?

Centrum sociálních služeb Praha

Pro pomoc lidem v sociálně těžkých situacích provozuje Praha Centrum sociálních služeb. Pod jeho záštitou existuje Informační a poradenské centrum Kontakt, které sídlí na adrese Ječná 3 a jsou v něm poskytovány veškeré potřebné informace a poradenství.

Praha, loď Hermes pro ubytování bezdomovců, nábřeží kapitána Jaroše u Štefánikova mostu.

Nábř. kapitána Jaroše u Štefánikova mostu. -Wikimedia Commons (uživ. cs:ŠJů)

Loď Hermes

Město zajišťuje také provoz lodi Hermes, která byla v roce 2007 zrekonstruována, aby mohla sloužit jako nouzová noclehárna pro bezdomovce. Je ukotvena u Štefánikova mostu poblíž tramvajové zastávky Nábřeží kapitána Jaroše (tram 1, 12, 14, 17, 26).

Má kapacitu 233 lůžek, z nichž zhruba 160 lůžek je každodenně obsazeno. Oficiální příjem probíhá každý den od 19.30 do 20.30. Za nocleh se vybírá 20 Kč.

„Loď je rozdělena do 4 sektorů, A (dlouhodobě ubytovaní muži, 85 lůžek), B (muži ubytovaní na jednu noc, 85 lůžek), C (ženy, 30 lůžek) a D (33 nouzových lůžek). Kajut je 28 a jsou po 6 lůžkách. Na lodi je jednoduchá kuchyňka, jídelna pro 50 osob, záchody a sprchy.“

Budíček je časný – do 6.30 musí ubytovaní loď opustit.

Ostatní noclehárny

Dále jsou v Praze také noclehárny na Vackově a v Michli.

Armáda spásy

Další z možností je uchýlit se pod ochranu světoznámé Armády spásy.

Centrum sociálních služeb Bohuslava Bureše

Její Centrum sociálních služeb se nachází také v Holešovicích na Praze 7 – na adrese Tusarova 60 poblíž tramvajové zastávky Tusarova (tram 1, 3, 5, 25) či Maniny (tram 12).

Kapacita místní noclehárny je 52 lůžek (z toho 14 pro ženy) a často bývá z velké části naplněna. Je zde také zřízen azylový dům a denní centrum pro cca 100 osob.

Komunitní centrum Praha 3

Na adrese Biskupcova 36 poblíž tramvajové zastávky Ohrada (tram 1, 9, 16) se nachází Komunitní centrum Armády spásy, které poskytuje obědy pro bezdomovce a sociálně slabé.

Mnohé příběhy dokládají, že podpora Armády spásy funguje a umožňuje lidem bez domova (často navíc zadluženým) znovu se začlenit do společnosti.

Střediska Naděje

V Praze je celkem sedm poboček sdružení Naděje.

U Bulhara – centrum a lékařská péče pro bezdomovce

Poblíž Hlavního nádraží v ulici U Bulhara se nachází středisko Naděje, které má otevřeno ve všední dny 9.00–12.30 a 13.30–16.30. Zahrnuje mj. ordinaci praktického lékaře pro bezdomovce.

Je zde také denní centrum, v němž je k dispozici hygienický servis, základní potravinová pomoc, výměna oblečení ze sbírek od občanů, pomoc při zařizování osobních dokladů, poradenství a nabídka ubytování v některém ze středisek Naděje.

Noclehárny Naděje

V Praze provozuje sdružení Naděje dvě noclehárny o celkové kapacitě 34 lůžek. Platí se tam stejně jako na lodi Hermes – tedy 20 Kč / noc a také provozní doba je obdobná – 19.30–6.30. Jedna z nich sídlí na adrese Na Slupi 12 u tramvajové zastávky Botanická zahrada (tram 18, 24). Druhá pak na Žižkově v Husitské 70 poblíž tramvajové zastávky Lipanská (tram 5, 9, 26).

Neprodané jídlo z restaurací?

V Brně se před pár dny bezdomovci dočkali prvního pokusu o zavedení zvyku poměrně běžného ve vyspělejších zemích. Majitel dvou restaurací, Richard Hošek, se inspiroval v Německu. S pomocí brněnské radnice přivedl k životu projekt, který má za cíl svážet neprodaná polední menu z restaurací, a následně je nabídnout bezdomovcům. Toto jídlo dříve končilo v popelnicích. Věřím, že podobná iniciativa se brzy dostane i mezi pražské restaurace.

Shrnutí

Zdá se, že v Praze je zásluhou magistrátu a dobročinnosti několik možností, jak bez domova přežít a zkusit si vlastní bydlení opět najít (přestože to může být velmi obtížné), a jsem tomu rád.

Ač nepředpokládám, že člověk bez domova bude na internetu hledat informace o tom, jaké má možnosti, může být takovéto shrnutí užitečné a na webu mi zkrátka chybělo. Občas se také hodí vědět, kam bezdomovce nasměrovat, pokud mu chcete pomoct více než pár drobnými.


Zima bez domova v žižkovském parku 9. února 2010

Na Aktualne.cz vyšla zajímavá fotoreportáž, jak dva bezdomovci v zimě přežívají na svahu kopce na Žižkově. (via sibiranka)


Meníčka pro bezdomovce 23. června 2012

Zmíněná iniciativa Richarda Hoška – svážení zbylého jídla z restaurací, aby mohlo být nabídnuto bezdomovcům – má svůj web:

www.menickaprobezdomovce.cz


Občanské poradny 20. května 2015

Když si nevíte rady s nějakým občanským problémem (obvykle okolo dluhů či spotřebitelského práva), můžete využít Občanské poradny. Seznam poraden v ČR s jejich adresami a provozními dobami naleznete zde: http://www.obcanskeporadny.cz/component/option,com_poradny/Itemid,8/view,poradny/


Stůl pro jednoho 14. prosince 2017

Výborný projekt StulProJednoho.cz, díky němuž se mohou bezdomovci zdarma najíst v zapojených restauracích.


Obzor Filipa Horkého: Mrazivá noc s bezdomovci 19. prosince 2017

Nový díl Obzoru Filipa Horkého na Seznam Zprávách se věnoval životu bezdomovců v zimní Praze.


Bývalý bezdomovec Václav Bural v DVTV a seriál Bez domova11. února 2019

Na Stream.cz odstartoval související seriál Bez domova.




Komentáře



Jedenmecítma šlépějí

Všechny články





Innovation isn’t saying yes to 100 things. Innovation is saying no to 1000 things.

— Steve Jobs