Posunout na článek


Národní třída: Hledání ztraceného výhřezu

Středa, 20. prosince 2017    Akce a události, Praha, Ze života...

Výhřezy – koláž, Lea Kuklová

Vše začalo, když dlouho zavedený stánek s květinami opustil nájemník. Od té doby tento nevyužitý objekt roky chátral, až se ke konci jara 2017 město jalo tomu učinit přítrž a stánek odstranilo. Jeho tíživé pozůstatky však tehdy přežily a nechybělo mnoho a přežívají tam dodnes.

Čas plynul a na vytíženém chodníku Národní třídy v Praze stále trčely trubky a elektrický kabel. Tehdy se ve štábu Televize Černá Kukla zrodil dnes již notoricky známý název Výhřez inženýrských sítí. To ještě nikdo netušil, kolik dlouhých měsíců si s ním klopýtající Pražané a turisté ještě užijí a kolik různých podob výhřez získá.

Krok za krokem

Zmíněný stánek s květinami stál na místě opuštěný a nevyužitý asi dva roky (je potvrzené, že fungoval v roce 2014 a minimálně ještě 5 let předtím). Zábor kdysi TSK Praha povolila firmě Romero Partners, která však po letech skončila v likvidaci a stánek tak byl druhý květnový týden odstraněn na pokyn exekutora.


Konec jednoho květinového stánku na Národní (Filip Jaroševský a Jarmila Kostkanová, Metro.cz)


Začátek léta na Mapy.cz a Google Street View

Dne 18. června 2017 měl výhřez dokonce dvojitou ohrádku! Velice šik.

Níže je pak živý náhled na Google mapách, v době publikace s daty z konce června 2017.


„Kdyby tu nebylo to zábradlí, asi bych se o tu věc zabil,“
vtipkuje důchodce Karel, který vyrazil na svou pravidelnou procházku centrem. (metro.cz)


V červenci už byla ohrádka pryč a výhřezy tak zůstaly napospas nic netušícím chodcům. Obrysy někdejšího stánku jsou na chodníku ještě jasně patrné.


První zmínky od Eugena Kukly, volání městské policie

Dne 30. srpna 2017, tedy tři a půl měsíce po odstranění stánku, začal krátce před šestou hodinou večerní Eugen Kukla obětavě upozorňovat diváky Televize Černá Kukla na tuto past na chodce. Od července byl stav výhřezů nezměněný a lidé dál zakopávali.

V živém přenosu pak Eugen Kukla upozornil městskou policii na tento nebezpečný stav a prosil o nápravu. Přímo při tomto telefonátu také poprvé zazní spojení výhřez inženýrských sítí. Historický moment.


Označení oranžovým sprejem, bandáž elektrického kabelu

Krátce před začátkem školního roku, v sobotu 2. září 2017, se štáb vrací na místo k vyhřezlým přípojkám.

Městská policie označila výhřezy oranžovým sprejem a konec elektrického kabelu omotala černou izolační páskou.

„Teda fakticky je to uzasne zajistene.“
-Jana Trumpf (komentář pod videem)


V úterý 5. září 2017 výhřezy přišel zkontrolovat tajemník prezidenta Havla, pan Vladimír Hanzel.


Oranžový sprej slábne, kabel přišel o bandáž i husí krk

Další návštěva následovala 15. září 2017. Po dešti postupně slábne označení zanechané městskou policií. Výhřez elektrického kabelu přišel o husí krk včetně nedávno nabyté bandáže, hrozí odhalenou fází.

„Ten výhřez bude jednou památkově chráněný.“
-Jirka Navratil Sr. (komentář pod videem)

Do vysílání se zapojil nespokojený starší pán, který dokonce chvíli výhřez obhajoval coby konceptuální umění. Zatímco první dvě vysílání ještě nedosáhla 2 tisíc zhlédnutí, tento třetí vstup vidělo již 7 tisíc diváků. Výhřezy jsou čím dál populárnější.


Dne 23. září 2017 se uspořádala sešlost nad výhřezy. Jejich stav zůstával stejen.


Přibyla žluto-černá výstražná páska

Někdy mezi 23. zářím a 3. říjnem 2017 neznámý dobrodinec omotal výhřezy výstražnou žluto-černou lepicí páskou.


Ohrádka mezi výhřezy

Nedlouho poté se mezi výhřezy objevilo kovové hrazení, které Eugen Kukla 18. října 2017 kvůli zvýraznění opatřil dřevěnou trojkačenou s kolečky.


Můj první zásah u elektrického kabelu

Mezi polovinou října a polovinou listopadu ohrádka zmizela a vše bylo opět při starém.

Ve středu 15. listopadu 2017 jsem se zhrozen odhalenou fází rozhodl, že je třeba zasáhnout. Vybaven voltmetrem a izolační páskou, cestou z večerního fotbalu, kde jsem náhodně našel polovinu florbalového míčku, udělal jsem si krátkou zástávku u věhlasných výhřezů. Poprvé jsem je spatřil naživo. Takto to dopadlo:


Blíží se 17. listopad, výhřez stále drží

Památníček komunální tuposti se 16. listopadu 2017, v předvečer velkého svátku, rozhořel svíčkami. Jeho stav se jinak nezměnil.

-Já bych to uřezal! (náhodný kolemjdoucí)
-Vidíte, společnost se radikalizuje. (Eugen Kukla)

„A já začínám pomalu k tomuto výhřezu mít citový vztah. To je jako když máte kýlu léta a léta, a nakonec vlastně už se té kýly nechcete zbavit. Co by byla Národní třída bez výhřezu? Co by byly výhřezy bez Národní třídy?“
-Eugen Kukla


V půl páté následujícího rána, 17. listopadu 2017, se hlásí Eugen Kukla s reportáží ze svátečních příprav a přenos zakončuje obligátním pohledem na výhřez. Svíčky uhasly. U režijního pultíku David Černý.

Následně se výhřezy zapojily i do prezidentské kampaně Michala Horáčka.

A svíčky zářily do noci i v tento sváteční večer.


Můj druhý zásah u elektrického kabelu

Protože jsem se dověděl, že kabel přišel o dříve instalovanou izolaci a polovinu florbalového míčku, rozhodl jsem se 13. prosince 2017 pozdě večer, opět cestou ze středečního fotbalu, udělat druhou verzi. Pořádně silnou vrstvu černé izolační pásky a navrch několik kontrastních proužků z tejpovací pásky pro upoutání pozornosti. V batohu jsem našel ještě rezervní reflexní proužek, tak jsem ho narychlo připevnil k základně výhřezu. Takovýto byl výsledek:

Mimochodem, mezi 17. listopadem a 13. prosincem 2017 kromě ztracené izolace elektrického výhřezu také kdosi nalepil na zem černou páskou obdélník ohraničující zbylé tři výhřezy.


Výhřezy v čase předvánočním

V dalším přenosu Televize Černá Kukla, 17. prosince 2017, můžeme sledovat, jak si vedou výhřezy po vydatné sněhové nadílce. Záhy po začátku přenosu dokonce přijeli popeláři vysypat přilehlý přeplněný odpadkový koš.

Při té příležitosti jsem popřemýšlel. Říkal jsem si, že už to přece musela dávno spousta lidí někde nahlásit, navíc magistrát je co by kamenem dohodil. Nicméně rozhodl jsem se přesto výhřezovou poruchu řádně ohlásit. Jednak přes aplikaci Zmente.to a jednak přímo na TSK Praha. Využil jsem k tomu hrozivě vyhlížející fotku Tomáše Vejmelky.

„Budete sledovat, jak výhřez oslaví Vánoce?
Kdybych byla v Praze, tak mu tam půjdu připnout kouličku.“
-Hanka Bartošová, komentář pod sdíleným videem

Tato nenápadná inspirace paní Hanky stačila k tomu, aby výhřezy hned den na to získaly vánoční výzdobu. Během odpoledne, v pondělí 18. prosince 2017, Eugen Kukla ovázal vyhřezlé inženýrské sítě vánočním řetěžem, ověsil koulemi a elektrický kabel opatřil santovskou čepičkou.

Brzy poté byl však kabel oloupen.

Já, aniž bych cokoli tušil, jsem šel v rámci okolních večerních pochůzek pověsit vlastní vánoční ozdoby. Po půl sedmé večer pak došlo k dokonalému trojsetkání. Nejprve se objevil sám Eugen Kukla.

A po pár minutách šel, zřejmě náhodou, z magistrátu okolo pan radní Jan Wolf. Probrali jsme historii výhřezů, nasmáli jsme se a říkal, že snad zavolá na TSK Praha.

Zazvonil zvonec

A možná nejen zvonec. Patrně to byl i telefonát na TSK Praha od pana radního Jana Wolfa, který dokázal věci popohnat. V úterý 19. prosince 2017, #VýhřezInženýrskýchSítí po dlouhých sedmi měsících nadobro zmizel pod vrstvou čerstvých asfaltových záplat.


Спасибо большое, никогда не забудем!


Zádušní mše 19. 12. 2018


Dvouleté výročí 19. 12. 2019




Komentáře



Jedenmecítma šlépějí

Všechny články





Skutečný návrat k přírodě je možný pouze skrze bosá chodidla.

— Július Pataky